فصل پاییز ، فصل رسیدن انار است . بعد از پشت سر گذاشتن تابستان و فرا رسیدن فصل رنگارنگِ پاییز همه ما به یاد میوه انار با دانه های خوشرنگ و آبدارش می افتیم . در این هوای سرد پاییزی ، همه ما لذت انار خوردن را در زیر کرسی گرمِ خانه پدربزرگ تجربه کرده ایم و این صحنه واقعاً لذت بخش و خاطره انگیز است .  

به بهانه فرا رسیدنِ فصل انار سعی کردم به روستاهای آبنو ، علی آباد و کشمر سری بزنم و از نزدیک باغات انار و نحوه جمع آوری این میوه را ببینم . محض اطلاع خدمت شما عرض شود که روستاهای آبنو ، علی آباد و کشمر در مجاورت همدیگر و در فاصله 18 کیلومتری شمال شرقی شهرستان بردسکن قرار دارند .

میوه انار از محصولات مهم کشاورزی این سه روستا می باشد که از کیفیت بالایی برخوردار است و به همین دلیل این میوه را پس از جمع آوری به بازار میوه و تربار شهرهای تهران و مشهد نیز می فرستند و حتی به چندین کشور خارجی نیز صادر می شود . میوه انار یکی از میوه های بهشتی می باشد که از اوایل پاییز تا اواخر این فصل ، موقع رسیدن آن است و در این مدت کشاورزان به باغات خود می روند و این میوه را می چینند . 

خلاصه در اواسط آبان ماه برای تهیه گزارش از بردسکن به سمت روستاهای آبنو ، علی آباد و کشمر حرکت کردم . بعد از اینکه به روستا رسیدم وارد کوچه باغات شدم و انارهای سرخ ، چشم مرا بسوی خود جلب می کرد . به چند تا باغ رفتم و با آنکه روز جمعه بود کارگران زیادی در این باغات مشغول چیدن انار بودند . این میوه را در سبدها به طور منظم می چیدند و آماده فرستادن به شهرهای دیگر می کردند . همه باغات در این روستا به قول ما بردسکنی ها ، باغ اناری بود یعنی باغی که همه میوه آن را انار تشکیل می دهد . 

قیمت میوه انار را از چند باغدار سوال کردم که قیمت انار بستگی به کیفیت ، درشتی و سالم بودن انار داشت . انار از کیلویی سه هزار تومان شروع می شد تا هشت هزار تومان . مثلاً انارهای ریز و ترک خورده کیلویی سه هزار تومان تا چهار هزار تومان بودند و انارهای درشت ، سالم و با کیفیت به کیلویی هفت تا هشت هزار تومان هم می رسید . 

در منطقه بردسکن ، انار علی آباد کشمر مشهور است و کیفیت بسیار بالایی دارد که به دلیل وجود آب و هوا و خاک مناسب برای پرورش این میوه نیز می باشد . 

شما هم اگر در فصل پاییز گذرتان به شهرستان بردسکن افتاد حتماً سری به روستاهای آبنو ، علی آباد و کشمر بزنید و از این میوه بهشتی برای خود تهیه کنید و از خوردن آن لذت ببرید . اگه فرصت نکردین که به روستا برین ، این میوه را نیز می توانید از میوه فروشی های سطح شهر بردسکن تهیه کنید . 

در پایین تصاویر پاییزی از باغات انار این روستاها را به نمایش گذاشته ام که تصاویر مربوط به آبان ماه 1398 می باشد .

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما
محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین وبلاگ ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

آمادگی دفاعی متوسطه دوم نجف آباد مرجع تخصصی نهال گردو پیوندی شرکت پترو کیمیا آکام Lauren تیم مشاوران مدیریت ایران IranMCT شرکت تبلیغاتی ماکان Pamela فروشگاه و مجله علمی دانشجویان Kyle سئو سایت / طراحی سایت